• تاریخ انتشار : 1402/08/20 - 10:57
  • بازدید : 164
  • تعداد بازدیدکننده : 160
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

شش باور غلط درباره دیابت

فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آثار مخرب مطالب غیرعلمی بر سلامت افراد به ویژه افراد با سواد کم، توضیحاتی درخصوص شش باور اشتباه درباره دیابت ارایه کرد.

دکتر مجید ولی زاده فوق تخصص غدد در گفت‌وگو با روابط عمومی، به مناسبت هفته دیابت ملی با اشاره به اینکه افراد با سطوح مختلف دانش علمی در فضای وب تولید محتوا می‌کنند و عمدتا افراد با سواد کم، زمان کافی برای تولید مطالب غیرعلمی در اختیار دارند، در خصوص برخی باورهای غلط کنترل و درمان دیابت توضیحاتی ارایه داد.

باورهای اشتباه:

1_ افراد لاغر به دیابت مبتلا نمی‌شوند

به گفته دکتر ولی‌زاده، چاقی یکی از عوامل خطرساز ابتلا به دیابت است، زمینه‌های ارثی، پرفشاری خون، اختلالات چربی خون یا کم تحرکی هم از دیگر عوامل خطرساز ابتلا به دیابت، به ویژه نوع 2 محسوب می‌شود؛ بنابراین افراد لاغز نیز در معرض ابتلا هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیان کرد: حدود 20 تا 30 درصد افرادی که به دیابت مبتلا می‌شوند، چاق نیستند.

2_تنها خوردن زیاد مواد قندی منجر به دیابت می‌شود

فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه در واقع قندهای ساده یا چربی‌ها از جمله مواد غذایی ناسالم هستند، گفت: بهتر است در هرم غذایی این مواد کمتر استفاده شوند و بیشتر فیبرها و کربوهیدرات‌های پیچیده مصرف شوند.

به گفته وی، قندهای ساده و چربی‌ها می‌تواند به عنوان عامل خطرساز برای افزایش وزن و در پی آن ابتلا به دیابت تلقی شود.

3_بعد از تزریق انسولین نیازی به رعایت رژیم غذایی نیست

دکتر ولی زاده اظهار کرد: کنترل دیابت چهار رکن اساسی دارد. آموزش، فعالیت بدنی، رژیم غذایی سالم و داروها باید در کنار هم مورد توجه قرار گیرد. حتی اگر فرد چندین نوع داروی خوراکی یا انسولین مصرف کند، ارکان دیگر باید پابرجا باقی بماند.

 

وی ادامه داد: در صورتی‌که مصرف انسولین فرد را به اشتباه از رعایت رژیم غذایی دور کند، افزایش نوسانات قندخون و اضافه وزن را در پی دارد. ثابت نگه داشتن وزن به ویژه در دیابت نوع 2 بسیار اهمیت دارد و اگر رژیم غذایی رعایت نشود، فرد در معرض خطر قرار می‌گیرد.

4_افراد دیابتی نمی‌توانند ورزش کنند

دکتر ولی‌زاده تصریح کرد: افراد مبتلا به دیابت، هم نوع یک و هم نوع 2 می‌توانند در سطوح قهرمانی به ورزش مشغول باشند. البته همانطور که گفته شد آموزش یکی از مهمترین ارکان کنترل دیابت است، به این معنا که فرد باید بداند قبل، حین و بعد از ورزش چه اقداماتی را باید انجام دهد.

5_افراد مبتلا به دیابت نمی‌توانند قند مصرف کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه در رژیم غذایی افراد دیابتی محدودیت وجود دارد ولی ممنوعیت، نه، گفت: هیچ ماده غذایی وجود ندارد که برای فرد مبتلا به دیابت به طور کل ممنوع باشد.

وی افزود: 20 درصد مقدار کربوهیدرات روزانه‌ فرد می‌تواند با قند ساده جایگزین شود، البته مقدار کلی مصرف کربوهیدرات متناسب با سن، جنس، وزن و فعالیت بدنی باید مشخص شود.

6_مالیدن سیر به دست دیابتی موجب کاهش قندخون می‌شود

دکتر ولی‌زاده بیان کرد: این باور نیز مشابه تجویز روغن بنفشه برای درمان کروناست.

  • گروه خبری : اخبار بیمارستان
  • گروه خبری : 134539
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

تنظیمات قالب