شنبه ٢٢ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3
منو اصلی
صفحه اصلي > امکانات و خدمات > پاراكلينيك و پیراپزشکی > کاردرمانی  

تلفن تماس بیماران با واحد: 23031272

ساعات کار واحد: 8 صبح تا 14

نحوه نوبت دهی به بیماران: همانروز پس از ارائه نسخه پزشك به صورت حضوري يا تلفني

آمادگی مورد نیاز بیمار در هنگام مراجعه به واحد: در دست داشتن نسخه پزشك معالج و آزمايشات پاراكلنيك مورد نياز و در صورتيكه بيماران به تنهايي قادر به حركت نباشند يا بيماري خاص داشته باشند حضور يك همراه الزاميست.

خدمات منحصر به فرد واحد: جنرال بودن خدمات درماني كاردرماني به صورت درمان در كليه بيماريهاي نورولو‍ژيك و ارتوپديك و كودكاني كه داراي مشكل جسمي حركتي هستند.

لیست خدمات واحد: افزايش دامنه حركتي مفاصل، افزايش قدرت عضلاني، بازآموزي عصبي عضلاني، بررسي وضعيت حركتي اندامها، بررسي وضعيت فلج مغزي، تعليم سايكو موتور، تمرينات فانكشنال، حمام پارافين، درمان يك ناحيه با كمپرس سرد و گرم، فعاليت هاي حركتي، فعاليت هاي روزمره زندگي، فعاليت هاي عملكردي

کار درمانی چیست؟

     کاردرمانی مهمترین پروسه توانبخشی است. طبق تعریف  کاردرمانی هنر بکارگیری فعالیتهای هدفمند جهت دادن انگیزه کافی برای انجام و ادامه درمان و ارائه تمرین های کاربردی مناسب درمانی است که به منظور پیشگیری از ناتوانی و حل مشکلات عملکردی افراد ناتوان و معلول و کسب حداکثر استقلال عملکردی این افراد بکار می رود؛ این خدمات در محدوده مشکلات فیزیکی و روانی قرار دارند. پیشگامان این حرفه معتقد بودند که با استفاده همزمان از عضلات و ذهن در بازیها ، سلامت و تمرینات و حتی کار  می توان سلامتی افراد را تحت تأثیر قرار داد.

  شیوه های درمانی که توسط کاردرمانگر  ارائه می شود:

·   متحرک سازی بافت نرم و مفاصل : تکنیکهای حرکتی و کشش ویژه برای بافتهای نرم و مفاصل و دادن برنامه های هدفمند و منطبق با فرهنگ بیمار برای پیشرفت تواناییهای فرد.

·   ماساژ : تکنیکهای ماساژ با دست به منظور افزایش گردش خون و کاهش درد.

·   بازآموزی عصبی – عضلانی : بهبود بخشیدن عملکرد عصبی – عضلانی و بازآموزی حسی.

·   ارائه تمرین درمانی : تمرینات وضعیتی و حرکتی در اندام ها برای افزایش دامنه حرکتی  و انعطاف پذیری مفاصل. قابل توجه است که اکثر فعالیت ها و تمرینها درکاردرمانی بدون استفاده از دستگاه و به صورت دستی(توسط دستان کاردرمانگر) ارائه می شود.

·   اسپلینت (آتل) های مختلف برای قرار دادن عضو در حالت استراحت، جلوگیری از دفورمیتی و یا اصلاح  دفورمیتی های ایجاد شده می باشد.

·  ارائه فعالیتهای عملکردی : حرکات و وظایف مربوط به فعالیتهای روزمره زندگی.

·  ارزیابی های همه جانبه از محیط کار و منزل. ارزیابی و درمان برای انجام فعالیتهای کاری.

خدمات کاردرمانی

       این خدمات در محدوده بیماریهای مغز و اعصاب ، بیماریهای روماتولوژی ، بیماریهای عصبی عضلانی ، بیماریهای ارتوپدی، سوختگی ها و تغییر شکلهای ناشی از آن، صدمات ناشی ازکار،  بیماریهای ناتوان کننده و یا مزمن است؛ که شامل بیماران مبتلا به بیماریها با ضایعات جسمی است که شامل :

A- بیمار یهای ارتوپدیک و نورولوژیک می باشد:

١. در کودکانی که فلج مغزی دارند، کودکانی که دارای اختلال درراه رفتن، مشکلات تعادلی _ حرکتی و جابجایی، گرفتن و رها کردن، ناتوانیهای رشدی و تکامل حرکتی ، شکستگی ها.

٢. در بزرگسالان: توانبخشی بعد از شکستگی ها،در رفتگی ها ،ترمیم و پیوند تاندونها واعصاب و عروق در اندام ها، بیماری آرتروز و روماتیسم،  سکته مغزی (CVA) ،  MS ،  مشکلات ناشی از سالمندی و ...

B- اختلال در عملکردهای روانی – اجتماعی ، ناتوانیهای رشدی و تکاملی ذهنی، اختلالات و ناتواناییهای یادگیری و نوشتاری. اختلالات خوردن مثل اختلالات جویدن و بلعیدن، مشکلات در مراقبت از خود و فعالیت های   روز مره زندگی(ADL) می باشد.

 هزینه های درمانی  خدمات کاردرمانی

هزینه های درمان به صورت آزاد بوده و هیچ کدام از مراکز درمانی در سطح کشور نیز طرف قرارداد با هیچیک از بیمه های درمانی نمی باشند.

مدت زمان درمان

مدت زمان درمان برای هر جلسه درمانی 45 دقیقه بوده و طبق صلاحدید درمانگر با توجه به شرایط بیمار قابل تغییر حواهد بود.

آموزش به بیماران

آموزش به بیماران توسط درمانگر خود بیمار قابل اجراست و درمان های جایگزین توانبخشی نیز طبق صلاحدید وی صورت خواهد گرفت، درمان های جایگزین پزشکی (شامل درمان های دارویی وغیره) فقط از سوی پزشک معالج بیمار خواهد بود و هرگز توسط کاردرمانگر صورت نخواهد گرفت.

  نکات قابل توجه:

      نظر به اینکه بیمارستان آیت ا... طالقانی آموزشی – درمانی می باشد، به هنگام حضور دانشجویان کاردرمانی در نیمسال تحصیلی آنان، درمان بیماران توسط آنان و تحت نظارت مربی ایشان صورت خواهد گرفت.

      در صورت بروز هر گونه مشکل در خصوص نحوه درمان، یا شرایط فیزیکی نامطلوب بخش و تجهیزات درمانی خواهشمند است شکایات یا پیشنهادات خود را به مسئول بخش یا در صورت عدم حضور وی به جانشین مسئول اطلاع داده تا در اسرع وقت به مشکلاتتان رسیدگی گردد.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
مرکز پزشکی آموزشی و درمانی آیت الله طالقانی

آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی  بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 230311 -021

پست الکترونیک: taleghani@sbmu.ac.ir