جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨ - 
1 2 3
منو اصلی
صفحه اصلي > پاراكلينيك و پیراپزشکی > فيزيوتراپی  

 

 

واحد فیزیوتراپی بیمارستان همه روزه با حضور کارشناسان باتجربه از ساعت 8 لغایت 14 پذیرای مراجعین محترم می باشد.

پذیرش بیمار در این واحد با ارائه نسخه پزشک و مراجعه مستقیم بیمار به واحد صورت می پذیرد.

سوپروایزر واحد:خانم مهناز آهنگری-کارشناس ارشد فیزیوتراپی

تلفن تماس بیماران با واحد:

23031264

 

خدمات منحصر به فرد واحد فیزیوتراپی بیمارستان طالقانی: 

1-  در حيطه الکتروتراپی : در اين حيطه كه درمان  با وسایل و دستگاههای خاص انجام می‌شود، علاوه بر امكانات معمول در ساير مراكز مانند: اينتر فرنشيال ،  دياترمي، اولتراسوند، مادون قرمز ، هات پك و فاراديك و IDC  ،‌TENS  از  تجهيزات خاصي مانند كشش الكتريكي كمر و گردن ، ليزر  ، وازوترين  و APS Magnetictherapy نيز برخوردار مي باشد.

 

 2- در حيطه مکانوتراپی : که درمان با وسایل مکانیکی و یا به صورت manual و دستي انجام می شود. تجهيزات  بخش فيزيوتراپي  بيمارستان طالقاني  شامل فريم، شولدر ويل ، وال بار  و پولي ديواري مي باشد.

 

 

 

 لیست خدمات واحد:

 1-فیزیوتراپی در بیماران ارتوپدی:

در زمینه ارتوپدی خدمات قابل ارائه عبارتند از :  درمان ضايعات  شکستگی ها و در رفتگی های   ،  و ضایعات بافت نرم ،پیچ خوردگی ها، پارگی لیگامانها و منیسک ها، تعویض مفاصل (آرتروپلاستی ها) ، بیماریهای اسکلتی عضلانی  : کمردرد ، گردن درد، زانو درد ، شانه درد و اسپاسم عضلات ، تغییرات تخریبی در مفاصل مانند آرتروز، اختلال در ستون فقرات مانند : اسکلیوز ، کیفوز ، تورتیکولی و نیز اختلالات مادرزادی مانند دررفتگی مفصل ران ، تشکیل نشدن کامل مهره ها ، کف پای صاف،  پا پرانتزی،  پا ضربدری  و در مان در موارد قطع اندامها به دلیل تصادفات ، جنگ و بیماری ها .

2 -فیزیوتراپی در بیماریهای روماتولوژی :

       فیزیوتراپی در بیماران روماتولوژی میتواند جهت کاهش درد ،کاهش تورم و التهاب ، نیز جلوگیری از پیشرفت عوارض بیماری و بدست آوردن حداکثر کارایی دوباره مفصل جلوگیری از تغییر شکل مفاصل مفید واقع شود . از جمله این بیماری ها می توان از انواع آرتریت و آرتریت روماتوئید، بيماري لوپوس ، پسوريازيس ، سندرم بهجت و ... را نام بردكه اين مركز خدمات فوق را ارائه مي نمايد.

3- فیزیوتراپی در بیماریهای اعصاب:

        در زمینه بیماریهای اعصاب علاوه بر استفاده از  از دستگاهها و تجهيزاتي مثل لیزركه توانایی رشد  و ترمیم سریعتر اعصاب را فراهم می آورد و يا IDC وفاراديك و .. با تمرین درمانی های مختلف با دست و یا وسایل مکانوتراپی، توانایی حفظ عضله  تا بازگشت عصب ،حفظ و یا بازگشت عملکرد عضو، افزایش دامنه حرکتی ، جلوگیری از تغییر شکل اعضاء ، به استقلال رسانیدن بیمار صورت مي پذيرد . بطور مثال بیماریهایی که مداخله فیزیوتراپی موثر مي باشد : ضایعات اعصاب محیطی مثل پارگی ها، پیوند های  عصب ، سکته های مغزی ، پارکینسون ، فلج  بلز ( عصب صورت)، بیماری    ALS، M.S. و ... را می توان نام برد كه در اين مركز خدمات مرتبط ارائه مي گردد.

4-فیزیوتراپی در اطفال :

           قریب به 10% از کودکانی که به دنیا می آیند دچار نوعی از معلولیت می باشند که با فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات موثری را انجام داد و از جمله این معلولیتها عبارتند از : فلج مغزی ، فلج  های زایمانی (ارب پالزی) ، تور تیکولی (کودکانی که با گردن کج به دنیا می آیند) ، اختلال در مچ پا (مثل کف پای صاف ، پا چنبری و غیره)

علاوه بر موارد مادرزادی در بیماریهای دیگر اطفال مانند انحراف جانبی ستون فقرات و صافي كف پا ، تورتيكولي (كج گردني ) ، سندرم ارب ( فلج بازويي زايماني) و  ... هم درمان فیزیوتراپی در اين مركز انجام مي گردد.

5-فیزیوتراپی در بیماریهای زنان:

      انجام فیزیوتراپی در بیماری های زنان با هدف درمان  برخی از ناباروری ها متعاقب عفونتها و چسبندگی ها، بی اختیاری ادرار پس از زایمان ها و کاهش درد ،تقویت عضلات عمقی شکم و اطراف لگن  و یا درمان کمر درد هایی که منشا آن بیماری های زنان است و یا در عوارض پس از جراحی های زنان فيزيوتراپي در اين مركز صورت مي گيرد. 

6-فیزیوتراپی در اعمال جراحی :

       جهت بهبود حال عمومی بیماران و جلوگیری از ایجاد محدودیت های حرکتی و کنترل و حفظ دامنه حرکات مفاصل و عضلات اطراف محل عمل  و همچنین برای از بین بردن درد و چسبندگی  و برای کنترل ضایعات دستگاه تنفسی و ادراری متعاقب جراحی  درمان فیزیوتراپی  در اين مركز انجام مي گيرد

7-فیزیوتراپی در بیماریهای پوستی:

       در برخی  بیماریهای پوستی می توان با کاهش درد  و یا تحریک رشد اپیدرم،تسریع در پوسته ریزی ، تسریع در روند ترمیم زخم بخصوص با دستگاه لیزر و... به بهبودی سریع و بهتر صدمات پوستی کمک کرد و از جمله این بیماریهای پوستی عبارتند از : سوختگی پوست و زو نا و آکنه و لوپوس و در اعمال جراحی و جراحي  پلاستیک و اعمالی که برای زیبایی انجام می شود با کنترل چسبندگی محل عمل ،باز گردانيدن و يا حفظ دامنه مفاصل و ... فیزیوتراپی در اين مركز انجام ميشود.

8- فیزیوتراپی در بیماریهای قلبی و تنفسی :

       فیزیوتراپی در بیماران تنفسی و قلبی شامل ،افزایش کارایی سیستم قلبی عروقی ، اصلاح الگوی تنفسی، تقویت عضلات سیستم تنفسی و تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی و همچنین تحریک رفلکس سرفه و آموزش روشهای تنفسی و تمرینات تنفس می باشد .

از جمله موارد قلبی ِ تنفسی  که مداخله فیزیوتراپی را نیازمند است عبارتند از : جراحی ها و جراحي های قلب باز، جراحی در ناحیه قفسه سینه ، ضعف در عضلات سیستم تنفسی، بیماریهای تنفسی مثل پنومونی یا ذات الریه ، آمبولی ریه ، آبسه ریه ، برونشکتازی ، آتلکتازی ، برونشیت مزمن ، آمفیزم و آسم و ترومبوفلبیت ، واریس  كه در اين مركز انجام ميشود.

9- فیزیوتراپی در بیماران بستری در بخشهای بیمارستان:                                    

         با توجه به  علت بستری شدن در بخش های مختلف، درخواست فیزیوتراپی  با اهداف بسیار متفاوت می باشد . فیزیوتراپی به بخش های مختلف از جمله  ICU وCCU ، ارتوپدی، داخلی، پیوند، جراحی، اعصاب، قلب، اطفال ، زنان ، روماتولوژی و... در اين مركز ارائه خدمت  مي نمايد.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
مرکز پزشکی آموزشی و درمانی آیت الله طالقانی

آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی  بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 230311 -021

پست الکترونیک: taleghani@sbmu.ac.ir